Człowiek jest istotą społeczną i w jego naturze leży wspólne działanie (w grupach mniejszych i większych), czyli dla innych lub z innymi ludźmi. Upraszczając, wspomniane działanie może być nastawione na bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi, lub zakładać aktywność motywowaną własnymi korzyściami, czyli np. zarabianiem pieniędzy.
Doświadczenie życiowe zdecydowanej większości ludzi dość naturalnie oddziela te dwie sfery życia, utożsamiając pomoc z działaniem charytatywnym w ramach różnych organizacji pozarządowych, najczęściej fundacji i stowarzyszeń, a działalność zarobkową (gospodarczą) z życiem zawodowym i codzienną konsumpcją. Jest jednak coś, co przeczy stereotypom i zawiera w sobie elementy z różnych „bajek”. Taka właśnie jest Ekonomia społeczna i jej podmioty. Warto je poznać!
Ekonomia społeczna to przygoda, w której warto wziąć udział. Możesz być zarówno jej aktywnym uczestnikiem – współtwórcą lub zaangażowanym klientem.
Warto powtarzać i przypominać, że w ekonomii społecznej najważniejszą rolę odgrywają ludzie. Zysk jest ważny, ale nie jest celem samym w sobie – ma dawać szansę wspierania osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, m.in.: niepełnosprawnych, seniorów, bezrobotnych (poprzez ich ponowne włączenie w lokalne społeczności, także w ramach aktywizacji zawodowej).
Zapraszamy do współpracy w ramach naszego pomysłu na promocję zjawiska EKONOMII SPOŁECZNEJ, a tym samym wspólnej nauki jak tworzyć odpowiedzialne i solidarne społeczeństwo obywatelskie.